Այս ամենը տեսնելուց հետո կարող եմ ասել, որ ՄԱԿ-ում եւ այլ ատյաններում մենք շարունակելու ենք խոսել խաղաղության մասին: Պետք է անել ամեն ինչ, որպեսզի համերաշխություն լինի ամբողջ աշխարհում. ասել է Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Բերենիսե Խուարես Նավառետեն:
Վերջինիս գլխավորած պատվիրակությունը Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի անդամ Գուրգեն Արսենյանի ուղեկցությամբ հունվարի 17-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում նրանք ծանոթացել են Եղեռնի մասին հավաստող փաստաթղթերին եւ գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:

“После всего увиденного могу сказать, что мы продолжим говорить о мире в ООН и других инстанциях. Надо сделать все для согласия во всем мире”, - подчеркнула председатель группы дружбы Мексика-Армения Палаты депутатов Мексики Беренисе Хуарес Наварете.
17 января делегация во главе с Беренисе Хуарес Наварете в сопровождении руководителя парламентской группы дружбы Армения-Мексика Г.Арсеняна посетила мемориальный комплекс в Цицернакаберде.
Члены делегации возложили цветы к Вечному огню жертв Геноцида армян, молчанием почтили память Св.Мучеников. В Музее-институте Геноцида армян ознакомились с документами о преступлении века, внесли запись в Книгу почетных гостей.